Ewa Krzemińska

Ewa Krzemińska

Jestem doświadczoną specjalistką ds produktów w branży ubezpieczeń należności. Wielokrotnie pełniłam funkcję kierownika zespołów projektowych pracujących nad tworzeniem nowych i modyfikacją istniejących produktów Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA. Współpracowałam z instytucjami finansowymi - z bankami i faktorami, pracowałam z brokerami.  Byłam również specjalistą ds produktów faktoringowych - tworzyłam faktoring pełny w Idea Money S.A. Teraz współpracuję z mFaktoringiem S.A.

Mam certyfikat PRINCE2 Practitioner, jestem również product managerem.

więcej


Początki mojej kariery zawodowej związane są z pracą w małej spółce, która zajmowała się eksportem artykułów gospodarstwa domowego głównie na rynki Europy i Afryki. W kontraktach najczęściej stosowaliśmy akredytywę jako formę płatności. Jednak dla części klientów, szczególnie europejskich, była to niepotrzebna komplikacja i zbyt wysokie koszty obsługi transakcji. Dla nas natomiast sprzedaż w rachunku otwartym, bez jakiegokolwiek zabezpieczenia była zbyt ryzykowna. Wtedy po raz pierwszy zetknęłam się z ubezpieczeniem należności płatnych w odroczonym terminie.

Po kilkunastu latach funkcjonowania jako eksporter rozpoczęłam pracę w polskiej spółce specjalizującej się w ubezpieczaniu kredytu kupieckiego. Niemal od początku uczestniczyłam w opracowywaniu nowych warunków umów, które dawały ochronę przedsiębiorcom przed ryzykiem nieotrzymania należności za wysłany towar lub zrealizowaną usługę. Pracowałam tam przez piętnaście lat, zajmując się tworzeniem i modyfikacją warunków ubezpieczenia, prowadząc szkolenia i prezentacje, obsługując klientów. Zawsze dbałam nie tylko o interesy ubezpieczyciela, ale również, a może przede wszystkim o to, żeby ubezpieczenia spełniały oczekiwania przedsiębiorców i były dobrze rozumiane szczególnie przez klientów z grupy MSP.

Koordynując prace nad produktami ubezpieczeniowymi wielokrotnie omawiałam szczegóły ubezpieczenia z prawnikami, windykatorami czy specjalistami oceny ryzyka, konsultowałam je z brokerami i klientami. Analizowałam także oferty innych ubezpieczycieli kredytu kupieckiego.

Warunki ubezpieczenia najczęściej są pisane trudnym prawniczym językiem, każde ich słowo jest ważne i ma znaczenie. Ja rozumiem OWU, wiem co oznaczają poszczególne zapisy umów, wiem jakie są konsekwencje ich nieprzestrzegania, wiem na co należy zwrócić uwagę i jakie obowiązki musi wypełnić klient, żeby otrzymać odszkodowanie.

Teraz chciałabym się tą wiedzą podzielić z Tobą, już jako niezależny ekspert w tej dziedzinie.

mniej

Zobacz, gdzie m.in. można znaleźć moje artykuły:

Seria artykułów o ubezpieczeniach należności i nie tylko na blogu na stronie brokera RiskMan

Blog na stronie Elite Broker Consultancy: Jak uniknąć odmowy wypłaty odszkodowania?, Jak postępować w przypadku sporu z kontrahentem?Jak zawrzeć kontrakt z odbiorcą z Rosji lub Ukrainy?

strona rozumiemOWU.pl

Na stronie publikuję przede wszystkim wyjaśnienia warunków ubezpieczeń należności. Szczególnie dużo uwagi poświęcam ubezpieczeniom kierowanym do mikro i małych przedsiębiorców.

 

Zależy mi na klarownym i przystępnym przekazie, bo wiem, że zrozumienie języka prawniczego i slangu ubezpieczeniowego nie zawsze jest łatwe. Jednak nie biorę odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie publikowanych na tej stronie treści.

 

Pamiętaj, że zawsze wiążąca dla Ciebie jest treść umowy ubezpieczenia, którą podpisałeś. Chodzi mi o wskazanie, na które warunki ubezpieczenia należy zwrócić szczególną uwagę. Jeśli dzięki moim wyjaśnieniom zrozumiesz o co chodzi w OWU, będziesz równorzędnym partnerem do rozmowy z ubezpieczycielem.

więcej

Na stronie znajdziesz także sporo informacji o:

  • zarządzaniu należnościami,
  • ocenie ryzyka kontrahentów,
  • faktoringu
  • oraz kontraktach eksportowych.

mniej