8 stycznia 2016 r.
Od 1 stycznia 2016 r. weszły w życie zmiany prawa, które powinny być uwzględnione w OWU należności handlowych:
- Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze i Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne
w skrócie
Zgodnie z Ustawą o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej ubezpieczyciel ma obowiązek wskazać w warunkach ubezpieczenia jakie są przesłanki wypłat odszkodowania i jakie są ograniczenia lub wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela uprawniające do odmowy wypłaty odszkodowania. Standardowo wszystkie te warunki są wskazane w OWU i w związku z tym niektórzy ubezpieczyciele uważają ten przepis za wdrożony, inni ograniczają się do stworzenia listy odpowiednich paragrafów i punktów OWU.
Zmiany prawa upadłościowego i naprawczego oraz nowe prawo restrukturyzacyjne powinno spowodować zmianę definicji niewypłacalności w warunkach ubezpieczenia należności. Niektórzy ubezpieczyciele już poprawili OWU, inni wprowadzają zmiany w warunkach szczegółowych, jeszcze innym trzeba o tym przypomnieć.
Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej
nałożyła na ubezpieczycieli dodatkowe obowiązki związane z OWU. Zakład ubezpieczeń ma obowiązek zawrzeć w warunkach ubezpieczenia informacje określające m.in:
- przesłanki wypłaty odszkodowania,
-
ograniczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń uprawniające do odmowy wypłaty odszkodowania.
Jak te obowiązki realizują ubezpieczyciele należności?
Zobaczmy, jakie zapisy OWU wskazuje KUKE w Europolisie - ubezpieczeniu dla małych przedsiębiorców - jako przesłanki wypłaty odszkodowania oraz ograniczenia i wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej:
- par. 1. - przedmiot ubezpieczenia
- par. 2. - zakres ochrony ubezpieczeniowej
- par. 3. - data wypadku ubezpieczeniowego (data szkody)
- par. 4. - wyłączenia i ograniczenia ochrony ubezpieczeniowej
- par. 6. - odpowiedzialność Korporacji
- par. 10. - okres spłaty kredytu
- par. 12. ust 1, 2, 3, 4 - postępowanie windykacyjne - zapisy dotyczące obowiązków ubezpieczającego
- par. 14. - warunki wypłaty odszkodowania
- par. 15. - rachunek strat
- par. 16. - wysokość i wypłata odszkodowania
- par. 21. ust. 1 - naruszenie zobowiązań przez Ubezpieczającego - zapis o sankcji ogólnej czyli zwolnieniu z odpowiedzialności ubezpieczyciela jeśli ubezpieczający nie wypełnił obowiązków lub podał nieprawdziwe informacje.
Jak widać jest to ponad połowa OWU. Pozostały nam tylko zapisy o charakterze proceduralnym - o wniosku i umowie ubezpieczenia, limicie kredytowym, zgłoszeniu i udokumentowaniu szkody, postępowaniu regresowym, dotyczące kosztów - składki, innych opłat i udziale własnym oraz zapisy porządkowe.
Czy to w jakikolwiek sposób ułatwia odczytanie i zrozumienie OWU?
Pozostawiam to do Twojej opinii. Ale przepis ustawy został wypełniony i pewnie o to chodziło, a nie o ułatwienie zrozumienia i wychwycenia przez klienta istotnych warunków ubezpieczenia.
Zmiany prawa upadłościowego i naprawczego oraz nowe prawo restrukturyzacyjne
spowodowały, że powinna ulec zmianie definicja jednego z podstawowych zdarzeń określanych jako ryzyko handlowe
prawnie stwierdzonej niewypłacalności
Ustawa prawo upadłościowe przeznaczona jest dla przedsiębiorców niewypłacalnych, zaś Ustawa prawo restrukturyzacyjne reguluje czynności podejmowane przez i wobec przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością lub niewypłacalnych. Ustawodawca wprowadził szereg nowych rozwiązań, mających w założeniu przyspieszyć i uprościć dotychczasową procedurę.
W związku z tymi zmianami definicja prawnie stwierdzonej niewypłacalności kontrahenta powinna być rozszerzona o wydanie postanowienia o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego lub postępowania sanacyjnego. Nie wszyscy ubezpieczyciele uzupełnili definicję, ale z pewnością są przygotowani na Twoje żądanie wprowadzenia takiej zmiany w warunkach umowy ubezpieczenia. Upomnij się!
sprawdź, co rozumiem pod pojęciem