15 września 2017 r.
Problemy związane z ubezpieczeniem należności firm ITC były jednym z głównych tematów spotkania, które odbyło się pod koniec sierpnia w Ministerstwie Finansów. Z przedsiębiorcami branży elektronicznej zrzeszonymi w ZIPSEE „Cyfrowa Polska” spotkali się przedstawiciele resortu finansów oraz Podkomisji Ubezpieczeń Należności PIU.
Resort reprezentowali wiceminister Paweł Gruza, wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Piotr Walczak oraz dyrektor departamentu podatków od towarów i usług Wojciech Śliż. Natomiast ze strony przedsiębiorców na spotkaniu pojawili się prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik wraz z kierownictwem największych dystrybutorów m.in. AB, ABC Data, Action, Komputronik, NTT.
Z powodu wysokiej ekspozycji branży na karuzele vatowskie przedsiębiorcy doświadczają nasilonych kontroli skarbowych. W konsekwencji mają problemy z uzyskaniem kredytu kupieckiego od dostawców zmagających się z ubezpieczeniem należności handlowych (drastycznie obniżone limity kredytowe lub w ogóle niemożliwość uzyskania limitów).
Oprócz pociętych limitów przez ubezpieczycieli, na głowę sektora spadły banki, które w III kwartale br. zaostrzyły warunki jego kredytowania.
W efekcie branżę dotknęły poważne problemy finansowe.
Michał Kanownik, prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” stwierdził na spotkaniu, że „obniżanie limitów ubezpieczeń transakcji preferuje zagraniczne koncerny, które nie mają problemu z ryzykiem generowanym przez działanie oszustów i kontrole skarbowe. To może poważnie zaszkodzić polskim firmom z naszej branży”.
Według Piotra Walczaka z KAS ryzyko oszustw podatkowych w sektorze znacznie spadło i spadnie jeszcze bardziej po wprowadzeniu mechanizmu podzielonej płatności tzw. split payment, co ma nastąpić w kwietniu 2018 r.
Dlatego też - jego zdaniem - długotrwałe kontrole skarbowe wśród polskich dystrybutorów elektroniki stanowią w chwili obecnej już „problem historyczny”.
Natomiast do czasu wprowadzenia mechanizmu split payment – wg zapewnień wiceministra Gruzy – zaproponowane zostaną przedsiębiorcom rozwiązania ułatwiające określenie uczciwości kontrahentów takie jak m.in. lista podmiotów skreślonych z rejestru VAT, lista aktualnych podatników VAT oraz kodeks dobrych praktyk.
Czy jednak zapewnienia te są w stanie cofnąć nożyce limitowe ubezpieczycieli kredytu kupieckiego?
(oprac. na podstawie PAP, oraz http://zipsee.pl/pl/w-ministerstwie-finansow-o-sytuacji-w-branzy-elektronicznej/)